Pozor – prihaja nov omrežninski akt! Kaj storiti, da vas bo kar najmanj udaril po denarnici?
23. 9. 2024Borzen je 20. septembra objavil javni poziv za dodelitev nepovratnih finančnih sredstev fizičnim osebam za nakup in vgradnjo baterijskih hranilnikov k obstoječi napravi za samooskrbo. Skupno je na voljo osem milijonov evrov. Oddaja vlog je mogoča od 1. oktobra dalje v spletni aplikaciji na naslovu hranilniki.borzen.si. Preverite, kdo vse lahko pridobi subvencijo, v kakšni višini, kdaj in kako.
Kako visoko subvencijo lahko pridobim?
Posameznik lahko pridobi subvencijo v višini 275 evrov/kWh kapacitete hranjenja, vendar ne več kot 40 odstotkov upravičenih stroškov naložbe.
Nepovratna finančna sredstva bodo izplačana največ za kapaciteto 2 kWh na instalirani kW električne moči samooskrbne elektrarne, vendar ne več kot 27,2 kWh za priključno mesto, pri čemer kapaciteta baterijskega hranilnika navzgor ni omejena, vendar mora znašati najmanj 0,7 kWh na inštalirani kW električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo.
Kdo je upravičen do pridobitve subvencije?
Do nepovratnih finančnih sredstev je upravičen lastnik ali solastnik zemljišča (ali njegov družinski član ali etažni lastnik), na katerem stoji stavba, kjer je postavljen baterijski hranilnik in, ki je samooskrbovana s proizvedeno električno energijo.
Nepovratna finančna sredstva so lahko dodeljena le tistim lastnikom baterijskih hranilnikov, ki so hkrati tudi odjemalci.
Za naložbe, izvedene od 1. januarja letos
Finančna pomoč bo dodeljena za nove naložbe v novo napravo za shranjevanje električne energije, ki so bile izvedene po 1. januarju letos. Baterijski hranilnik mora biti naknadno priključen na omrežje objekta, na katerega je že priključena naprava za samooskrbo. Uporabnik mora imeti kot končni odjemalec s samooskrbo tudi že sklenjeno pogodbo o uporabi sistema z distribucijskim operaterjem.
Upravičeni stroški posamezne naložbe
Za upravičene stroške posamezne naložbe (vključno z DDV), se štejejo stroški:
- nakupa in vgradnje naprave za shranjevanje električne energije (baterijski hranilnik električne energije),
- pripadajoče električne inštalacije in opreme,
- priprave in izvedbe gradbenih, obrtniških in instalacijskih del.
Zakaj se odločiti za baterijski hranilnik?
- Povečajo izkoristek in optimizirajo delovanje sončne elektrarne.
- So varni, zanesljivi in zmogljivi.
- Zmanjšujejo potrebo po porabi elektrike iz omrežja, kar pomeni večjo samooskrbo in nižje stroške omrežnine.
- Omogočajo zaščito pred izpadi električne energije in povečujejo stabilnost omrežja.
- Zmanjšajo odvisnost od distributerjev električne energije.
- Maksimalna poraba lastne energije: Baterijski hranilnik se polni, ko je sončne energije v izobilju, in prazni, ko jo primanjkuje, je ni, ali ob povečani porabi (denimo polnjenje električnega vozila).
- Podpora obnovljivim virom energije: Baterijski hranilniki omogočajo boljši izkoristek obnovljivih virov energije, saj se presežki energije ne izgubijo.
- Zaradi boljšega izkoristka posledično prispevajo k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida.
Zakaj izbrati baterijske hranilnike SONCE Energije?
- Več uporabne energije in optimizacija sistema.
- Modularna zasnova baterijskega hranilnika in možnost razširitve (od 5kWh do 30kWh).
- Varne in zanesljive LFP celice zagotavljajo visoko energetsko gostoto.
- Eleganten izgled in enostavna namestitev hranilnika.
- Na podlagi dolgoletnih izkušenj vam bomo svetovali in pomagali izbrati najustreznejšo rešitev.
- Za vas uredimo vlogo za subvencijo Borzena in po potrebi vlogo za spremembo soglasja.
- Trenutno imamo v ponudbi baterijske sisteme, ki zagotavljajo s 95 % učinkovitost v obe smeri – polnjenje in praznjenje hranilnika.
Vsem, ki bi želeli svoji sončni elektrarni dodati baterijski hranilnik, lahko pri vseh korakih pomagamo pri SONCE energija. Obrnite se na nas, izpolnite obrazec za nezavezujoče povpraševanje ter si zagotovite subvencijo!