Občina Radeče in podjetje SONCE energija sta se dogovorili pri uporabi strešnih površin ZD Radeče za zeleni dogovor in  prehod v brezogljično mesto. V ta namen je podjetje SONCE energija na strehi ZD Radeče zgradilo 112 kWp sončno elektrarno, ki bo proizvedla cca 120 MWh električne energije letno in ki pokriva potrebe mestnega jedra po električni energiji.

V skladu z zakonodajo sta občina in podjetje SONCE energija omogočili, da so se v okviru samooskrbne OVE skupnosti (SOVES) lahko odjemalci, ki so priključeni v centru mesta na isto transformatorsko postajo kot sončna elektrarna, vključili v SOVES.

Podjetje SONCE energija je v dogovoru z občino ponudilo vsem zainteresiranim občanom in javnim ustanovam vključitev v SOVES SONCE Radeče center, s čimer je lahko odjemalec elektrike postal samooskrben.

10. junija 2022 se je 15 odjemalcev električne energije, ki živijo v okoliških hišah in blokovskih stanovanjih, tudi uradno priklopilo na SOVES in postalo električno samooskrbnih. ZD Radeče se zaradi presežene moči električnega priključka, dovoljenega v uredbi, ni mogel električno priklopiti v samooskrbno OVE skupnost. Kljub temu pa bo lahko koristil približno 60 MWh presežka električne energije iz SOVES posredno s pomočjo cenejše dobave tople sanitarne vode in pomoči pri ogrevanju objekta, ki jo bo podjetje SONCE energija dobavilo s pomočjo toplotne črpalke, prav tako priključene v SOVES.

Ključna prednost vključitve v skupnost je ta, da porabniki elektrike v okviru SOVES v letu 2022 ne bodo čutili povišanja cen elektrike, ki se že dogaja zaradi enormnega povečanja cen energentov na globalnem trgu, njihov račun bo v povprečju celo nižji, kot je bil pred podražitvami.

»Prav tako bo lahko vsak član SOVES v primeru ustvarjenih presežkov proizvodnje nad porabo električne energije v koledarskem letu, koristil možnosti SunContract platforme in prosto razpolagal z njimi, jih prenašal na druga merilna mesta ali v naslednje koledarsko leto. Vse to je možno izvesti z nekaj kliki na SunContract platformi, in sicer na območju Občine Radeče ali kjerkoli po Sloveniji,« še dodaja Gregor Novak, vodja razvoja in inovacij v podjetju SONCE energija in direktor energetske tržnice SunContract.

Župan Občine Radeče Tomaž Režun ob tem dodaja: »Izredno sem vesel, da projekt ne samo izgleda lepo, temveč je tudi odlično zaživel, od izvedbe pa do samega začetka delovanja. Hkrati pa pomeni odličen doprinos k naši lokalni skupnosti.«

Občani in ustanove, vključeni v SOVES, so tako postali energetsko samooskrbni in prešli 100 % na obnovljive vire, pri čemer pa bodo za elektriko plačevali manj, kot če ne bi bili v skupnosti. Na tak način, skupaj z Občino Radeče, dajejo svoj konkreten doprinos k čistejšemu okolju, zdravju in utirjajo prehod v ogljično nevtralno mesto.