Sončna elektrarna je sistem elementov, ki prek solarnih modulov s pomočjo polprevodniških solarnih celic svetlobno sevanje sonca pretvarjajo v enosmerno električno napetost.

Sončni paneli so sestavljeni iz med seboj povezanih fotovoltaičnih celic. Več inštaliranih sončnih panelov pomeni tudi več proizvedene energije.

Ko sončna svetloba zadane površino solarne celice posamenega panela, fotoni svetlobe sprožijo elektrone v polprevodniku, kar povzroči tok električne energije.

Proizvedena elektrika je v obliki enosmernega toka (DC), ki ga je treba s pretvornikom oz. inverterjem pretvoriti v izmenični tok (AC), da je uporaben za večino gospodinjskih naprav in za distribucijo v električno omrežje. Pretvorjena elektrika se nato uporablja neposredno za napajanje doma ali podjetja, shranjevanje v baterijskem hranilniku ali pa se pošilja v električno omrežje.

Sončna elektrarna deluje tiho in mnogo ljudi se vpraša ali se investicija v sončno elektrarno splača? Le-ta ima minimalne obratovalne stroške ter minimalno vzdrževanje.

Posamezna kvalitetna sončna elektrarna več kot 30 let proizvaja električno energijo popolnoma brez izpustov škodljivih snovi v okolico. Splošne informacije o vplivih na okolje so na voljo tudi na različnih spletni mestih.

Odločitev za sončno elektrarno predstavlja eno najvarnejših naložb s predvidljivim donosom. Poleg tega sončna elektrarna varuje in podaljšuje življenjsko dobi strešne kritine, ki jo varuje pred škodljivim UV sevanjem.

Osnovni elementi sončne elektrarne

Sončno elektrarno gradijo:

  • moduli,
  • razsmerniki,
  • in konstrukcija.

Osnovi gradnik sončne elektrarne so fotonapetostni moduli, ki sončno sevanje pretvarjajo v enosmerno napetost in tok.

Moduli so med seboj povezani v serijo (string), več stringov pa je povezanih do razsmernika, ki s pomočjo elektronskih stikal enosmerno napetost pretvarja v izmenično.

Razsmernik je nato prek zaščitnih elementov povezan na števec električne energije, ki meri količino proizvedeno energijo. Za manjšo težo in varnost sončne elektrarne pred vremenskimi neprilikami pa skrbita konstrukcija in strelovod.

Sorodni članki

  1. Ali sončna elektrarna seva?
  2. Ali se investicia v sončno elektrarno splača?
  3. Zakaj investirati v sončno elektrarno?
  4. Kje lahko dobim splošne informacije o vplivih na okolje?